Sosyal medya araçları ile artık kullanıcıların, yaşadıkları ve çevrelerinde bulunan özel mekanları; birgün mutlaka gitmek istedikleri yerler hakkında gördükleri bilgileri her geçen gün daha fazla paylaştıklarını fark etmişsinizdir. Böylesi sosyla medya paylaşım ortamlarının başında Pinterest geliyor.

Sosyal medya da son yıllarda göze çarpan uygulamalardan birisi olan Pinterest, Digg, Stumbleupon, Reddit gibi popüler imleme sitelerinin yanında yerini aldı. Beğendiğimiz, daha sonra görmek isteyebileceğimiz ya da başkaları ile paylaşmak istediğimiz fotoğraf ve resimleri  panolarımıza (board) iğneliyoruz (pinleme). Kısaca Pinterest, ilgi alanımıza giren şeyleri pinlemekten ibaret ve ismi de bundan geliyor.

pinterest nasil kullanılır

Planlı seyahat etmeyi sevenlerden misiniz? Bir sonraki seyahatinizde Pinterest’i nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek mi istiyorsunuz? Google, Facebook ya da seyahat rehberi kullanmak yerine Pinterest’i deneyebilirsiniz. Seyahat ile ilgili oldukça fazla kaynak var ve kesinlikle çok ilham verici bilgiler de bulunuyor!

Eğer benim gibi biriyseniz muhtemelen bir sürü seyahat dergileri ve broşürleri almış, hoşunuza giden yerleri işaretlemiş, fotoğrafları kesip mantar panonuza asmışsınızdır. Ölmeden önce yapmak istediklerinizi yazdığınız bir liste de hazırladınız mı? Ben hazırladım!

Şu aralar Pinterest kullanıyorum. Pinterest’in en sevdiğim ve Facebook, Instagram gibi uygulamalardan farklı kılan tarafı her şeyi koyduğum ve işaretlediğim yerde bulabiliyor olmam. Hem kendim hem de seyahat edecek diğerleri için.

Hoşunuza giden fotoğraflar genellikle yüklendikleri websitesine linkli durumdalar ve bu sayede hiç bilmediğiniz ve işinize yarayabilecek dünyalar kadar çok bilgiyi barındıran websitelerini de bulmanızı sağlıyor.

Kendi panomu gruplara ayırıp fotoğrafları ve blog içeriklerini bu panoya yüklediğim zaman kendi seyahat planımı kolayca organize etmiş oluyorum.

Pinterest nedir

Pinterest kullanımı oldukça popüler; günde ortalama 1,5 milyon yer Pinterest’de etiketleniyor ve şu an itibariyle 750 milyon yerden daha fazla yer “Pin”lenmiş durumda.

Kısaca belli bir konu hakkında “Panolar (Boards)” oluşturuyorsunuz ve bu panolara konuyla içerikli olarak websitelerinde, kendi blogunuzda veya bilgisayarınızda ki fotoğrafları yüklüyorsunuz (Pin).

Başkalarının oluşturduğu panoları takip edebilir, yükledikleri fotoğraflar arasında gezinebilir ve ‘repin’ diyerek kendi panonuza ekleyebilirsiniz. Kendi planınızı hazırlamak için oldukça kullanışlı değil mi?

Facebook veya Twitter hesaplarmız ile kolayca kayıt olabiliyoruz. Yeni geliştirelen özelliklerden biri olan Place Pins ile, bir seyahat dergisinde görülebilecek muhteşem yerlerin fotoğrafları ile online harita özelliğini birleştirip arkadaşlarınızla paylaşmanıza olanak sağlıyor. Android yada MacOS işletim sistemi olan akıllı telefonlar ile dünyanın herhangi bir yerinden hepsine ulaşılabiliyor.

Bu da yoldayken bile bu özelliklerden yararlanabileceğiniz ve hatta gitmek istediğiniz yer için yol tarifi bile alabileceğiniz anlamına geliyor! Bunun yanında ayrıca sağ alt köşede bulunan adres ve telefon numarası sayesinde arayıp ekstra bilgi alabilirsiniz.

Pinterest seyahat planlaması ve en azından hayalini kurmak için oldukça müthiş bir platform.

Dedikleri gibi “Tek bir fotoğraf bin kelimeye bedeldir” ve bir seyahat planlarken fotoğraflar arasında kaybolmak kadar ilham verici ve gitmeyi tetikleyici bir şey yoktur.

Mesela, ölmeden önce görmek istediğiniz yerler ile ilgili bir pano hazırlayabilirsiniz. Bu fotoğraflara her baktığınızda, seyahat için gerekli ilham ve motivasyonu bulacağınız kesin.

Pinterest Seyahat

Bir seyahatin temel olarak 4 aşaması vardır. Hayal etmek, Planlamak, Yaşamak, Paylaşmak. Pinterest bu aşamaların hepsine oldukça iyi uyuyor. Fotoğraflar ilham vermek için yeterli ancak harekete geçmek için gerekli olan o bilgiye ulaşmayı da sağlıyor.

Pinterest nasıl kullanılır

Yola çıkmadan önce gideceğiniz yer hakkında bilgi sahibi olup kendinizi motive edebilirsiniz. Ben yakında Balkanlar’da bir seyahate çıkıyorum. Şu ana kadar Pinterest’in gideceğim yerleri planlama konusunda oldukça yardımcı olduğunu söyleyebilirim.

ADIM 1 – Panolarını hazırla: HAYAL ET: Kendi panonuzu yaratmak çok kolay. Sadece harita ekle (add map) seçeneğini seçip yeni bir pano oluşturabilir yada düzenle (edit) seçerek mevcut bir pano üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Sonrasında tüm yeni ve önceki haritalarınızı bir sonraki maceranızı planlamak üzere görüntüleyebilirsiniz. Bahsettiğimiz gibi, panolar fotoğrafları ekleyip (Pin) organize edeceğiniz yerler. Deli gibi fotoğraf eklemeden önce iyice düşünün. Nerelere gitmek istiyorsunuz? Ne tür deneyimler yaşamak istiyorsunuz? Beyin fırtınası (Brainstorm) kategorileri tam sizin için olabilir!

Veya gitmek istediğiniz her şehir yada ülke için ayrı panolar oluşturabilir ve bulduğunuz fotoğrafları ilgili şehir veya ülkenin panolarına ekleyebilirsiniz.

ADIM 2 – Gitmek istediğiniz yerlerin panolarını takip edin. Pinterest’i seyahat planlama aracı olarak en efektif şekilde kullanabilmek için başkalarının oluşturduğu panoları ve o kişileri takip etmeye başlamanız gerekiyor. Bir panoyu (ya da kişiyi) takip ettiğinizde o kişinin güncellemelerini kendi ekranınızda görüyor olacaksınız. Aynı facebook’da arkadaşlarınızın güncellemelerini gördüğünüz gibi.

Pinterest’e her giriş yaptığınızda ana sayfanızda olacaksınız. Büyük kırmızı Pinterest yazısına tıklayarak ekranınızı güncelleyebilir ve panonuzda ‘repin’ edilmiş fotoğraflar arasında gezip sizinle aynı zevkleri paylaşan insanları takip edebilirsiniz.

Pinterest nasıl kullanılır

Gidip görülecek o kadar çok yer var ki

Seyahat alanında ki en uzman kişilerde, onları seyahate en çok teşvik eden panoların isimlerini sorularak hazır panolar oluşturulmuş. Aşağıda ki sonuçlara bakarak kendi panonuzu nasıl hazırlayacağınız konusunda bir fikr sahip olabilirsiniz.

Travel Channel’ın en iyi doğu sahilleri
– The Quirky Traveller from Zoe Dawes’dan The Quirky Traveller
– Bucket List Happy Hour Spots Around the World, Matt of Land Lopers
– Gary Arndt of Everything-Everywhere‘den Avustralya
Four Seasons Otel ve Resortların yemek menüleri
Conde Nast Traveler’ın dünyanın en iyi 100 otelleri
– Fest300’den dünyanın en iyi festivalleri
VisitBritain’den İngilterede bulunan UNESCO Dünya Mirası alanları
AFAR’dan en canlı sokak marketleri
Fodor’dan Amerika’nın en iyi sıcak çikolatası
– Airbnb’den Loved by Parisians ve Loved by Tokyosites
Ottsworld Travel’dan Sherry ile Dünya’yı yiyip bitirmek
Karen of Europle a la Carte’dan Avrupa’da ziyaret edilecek en güzel yerler
EarthXplorer JD Andrews’dan Güzel Dünyamız

Eklemek (PIN) için güzel fotoğraflar bulmak:

Yerleri pin’lemek Pinterest’i işe yarar kılabilmek adına yapılacak ilk şey. Hayatın içine daha fazla girebilmek adına Ürün, Makale, Film ve Yemek tarifleri gibi hayatımızda sürekli olan şeyleri Pin’lemek de mümkün. Tüm bu özelliklerin çok işinize yarayacağı kesin.

Beğendiğiniz bir fotoğrafa tıkladığınızda yapabileceğiniz iki şey var:

  1. Fotoğrafın sağ tarafında aynı panoyla ilgili seçenekler olacak: Mesela, Yosemite Şelalesi fotoğrafına tıkladığımda sağ tarafta “Dünyada ki şelaleler” gibi bir seçenek belirecek. Oraya tıklayıp daha fazla fotoğraf bulabilirsiniz.
  2. Aşağıya inip benzer fotoğraflar (Related Pins) kısmına gelin: Bu benim en sevdiğim yol. Çok fazla kişi bunu yapmıyor sanırım ama burada gideceğiniz yer ile veya konuyla ilgili birçok fotoğraf bulunabiliyor.

Mesela, Hawai ile ilgili bir fotoğrafa tıkladığımda aşağısında Hawaii ile ilgili bir sürü güzel başka fotoğraflar da bulabiliyorum.

Ben daha iyi fotoğraflar bulmak için HER ZAMAN bu yöntemi kullanıyorum. Pinterest ana sayfasında gitmek istediğim yerle ilgili bir fotoğraf gördüğümde güzel bir fotoğraf olmasa da tıklıyorum ve sayfanın altında doğru indiğimde yepyeni bir dünya buluyorum!

Pinterest travel board

ADIM 3 – TRAVEL kategorisine tıklayın. Benim çok tercih ettiğim bir yöntem değil ancak oldukça geniş seçenekler karşınıza çıkıyor. Ama yine de güzel fotoğraflar bulunabiliyor. Travel kategorisine ulaşmak için sol üst köşede bulunan ana sayfa’ya gidin ve menu butonuna tıklayın.

ADIM 4 – Arama bölümünü kullanın: Aynı Google’da arama yaptığınız gibi, burada da belli bir konu veya yer ile ilgili arama yapabilirsiniz. Konular, fotoğraflar ve kişileri buradan aratıp bulabilirsiniz.

Arama bölümü ekranın sol üst tarafında bulunuyor. Buraya gitmek istediğiniz yerin ismini yazıyorsunuz. Siz yazdıkça yerle ilgili tavsiye edilen terimler görünmeye başlayacak. Arama sonuçlarını daraltmak için, Size en iyi uyan kelimeyi yazdıktan sonra çıkan seçenekler arasında geçiş yapabilirsiniz.

ADIM 5 – Turizm ile ilgili websiteleri ve bloglardan fotoğraf ekleyin: Hemen hemen her siteden Pinterest panonuza fotoğraf ekleyebilirsiniz. Size yardımcı olduğunu düşündüğünüz bir blog mu buldunuz? Hemen ekleyin. Çok hoşunuza giden bir fotoğraf mı buldunuz, ekleyin hemen. vaktiniz olduğunda dönüp bakarsınız.

Örneğin Los Angeles’e mi gidiyor sunuz? Discover Los Angeles websitesine girin ve Pinterest üzerinden takibe alın. Hoşunuza gidenleri, sosyal paylaşım butonları arasında yer alan Pinterest ikonuna tıklayarak kendi panonuza “Pin”leyin.

pinterest nedir
Pinterest’ten beni Takip edin: https://www.pinterest.com/yoldaolmak/

ADIM 6 – Arkadaşlarınızı takip edin: Seyahat eden arkadaşlarınız var mı? Pinterest üzerinde onları bulmak ister misiniz? Arkadaşlarınızı Facebook yada Twitter üzerinden bulmak için sağ üst köşede bulunan isminize tıklayın ve Arkadaşları bul’u (Find Friends) seçin. Pinterest kullanan arkadaşlarınız karşınıza çıkacaktır. Sizinle ortak ilgi alanı olan arkadaşlarınızı takibe alın.

Ortaklaşa bir grup panosu kurun ve haftasonu şehirde yapılabilecekler ile ilgili planlar yapın. Sizin daha önce gittiğiniz bir yere giden bir arkadaşınız mı var? Orasıyla ilgili daha önceden oluşturduğunuz ve gidilmesi gerektiğini düşündüğünüz yerleri pinlediğiniz panonuzu ona gönderebilirsiniz.

ADIM 7 – Grup panoları oluşturun ve insanlara davet gönderin: Ailenizle birlikte mi seyahat edeceksiniz? Yada bir grup arkadaşınızla? Ortak bir alan yaratın ve herkesi bilgilendirip paylaşımlarınızla bilgilendirin. Grup panolarına siz ve davet ettiğiniz kişiler ekleme yapabilir.

Mesela arkadaşlarınızla Yunan Adaları’na bir seyahate gideceksiniz. Yunan Adaları ile ilgili bir pano oluşturup hep beraber araştırma yapabilirsiniz.

ADIM 8 – Pin’leri yerleştirin: Pinterest’in son zamanlarda eklediği bu harika özellik sayesinde panonuzda paylaştığınız tüm fotoğrafları harita üzerinde görebiliyorsunuz. Bu şekilde görsel açıdan çok daha rahat bir planlama yapabilmek mümkün. Bu görsel özellik Foursquare uygulamasıyla uyumlu olarak çalışıyor ve bence gittiğiniz yerleri, yemek yediğiniz yerleri takipçileriniz ile paylaşmak için oldukça başarılı. Sizin deneyiminizden böylece faydalanmak isteyenler olabilir.

ADIM 9 – Yaşayın ve Paylaşın: Sadece planlama ve hayal etmek için değil organize etme ve yaşadıklarınızı paylaşma konusunda da Pinterest çok başarılı bir iş çıkartıyor. Seyahate çıktığınızda akıllı telefonlarınızı kullanarak fotoğrafları ve yaşadığınız anıları, deneyimleri aile ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Seyahat ederken sosyal medyayı sık sık kullanıyoruz. Pinterest, seyahat planlarken yeni sosyal medya aracınız olabilir. Sosyal medya aslında birçok anlamda hayatımızı kolaylaştırıyor. Önemli olan nerede nasıl kullanacağımızı bilmek. Deneyimlerin ön plana çıktığı seyahat gibi alanlarda sosyal medya kullanımı artık alışkanlıkları değiştiriyor ve yeni trendler yaratıyor.

4 YORUMLAR

  1. Pinterest’e girince çıkması zor. Manzara mı seviyorsun, hepsini sıralıyor, tıkalamadan edemiyorsun. Arabalardan veya ilginç görüntülerle mi ilgileniyorsun, yazınca milyon şey geliyor. Zaman nazıl geçiyor anlamıyorsun. Tavsiyem Türkçe değil de İngilzice kelimelerle arama yakın. Türkçe’de arama sonuçları sonucu gelen şeyler kötü.

  2. Pinteresti kullanmaya yeni yeni başladım ama tam olarak nedir nasıl kullanılır sorularına pek cevap bulamamıştım.
    Bu yazı iyi oldu, hiç bu açıdan kullanılacağını düşünmemiştim. Şimdiye kadar sadece fotoğraf bakmak için kullandığım programı planlamada da kullanmayı deneyebilirim.

  3. Aslında ilgi alanınız ne olursa olsun, arama bölümüne onun İngilzicesini yazdığınızda çok güzel siteler ve bloglar karşınıza çıkıyor. Google da bir şey aramaktansa Pinterest’te aramak daha pratik geliyor bana.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz