Blog kelimesini bugünlerde sık sık duyuyorsunuzdur. Peki nedir bu blog? Blog nasıl kurulur? Blog açmaya nerden başlanır? Blog yazarak para kazanmak mümkün mü? Neden insanlar blog yazar?

Blog nedir?

Blog insanların bireysel olarak verilere dayalı ya da tamamen hiç bir dayanağı olmadan düşüncelerini, deneyimlerini, bilgilerini, paylaşmak istediklerini yazdıkları genel olarak makale niteliği taşımayan, halkın daha doğrusu dünyanın her an ulaşımına açık web tabanlı bir sistemdir.

Blog-Nasil-Yazilir

Blog ve internet sitesi aynı şey mi ?

Evet. Blog sadece bir kavramdır. Aslında blogların tamamı birer internet sitesidir. Bizler blog nedir tanımına uyan bu internet sitelerini klasman olarak blog kategorisine ayırıyoruz.

Forumlar, portallar, e-ticaret platformları gibi tüm kategoriler nasıl birer internet sitesi ise, blog kategorisinde yer alan tüm siteler (bloglar) da birer internet sitesidir.

Blog açmak için herhangi bir kodlama bilgi gerekli mi ?

Blog açmak hiç bir kodlama bilgisi ya da teknik bilgi gerektirmez. Günümüz dünyasında artık herkesin bir web site açabilmesi ve yönetilmesi için geliştirilmiş yazılımlar vardır.

Bunları kullanarak aynı bir word, excel programı kullanır gibi blog kurabilir, blog yazabilir ve Google sıralamalarında yer alabilirsiniz.

Blog türleri nelerdir?

Kişisel bloglar, gezi blogları, teknoloji blogları, haber blogları, moda blogları… diye uzar gider bu liste. Nerede ise her kategoride, her konuda bir bloga rastlamak mümkün.

Blog türleri tamamı ile kişinin ilgi alanına göre değişiklik gösterir. Siz ister uzmanı olduğunuz bir konu üzerine bilgilendirici bir yazı yazar, isterseniz de blogu bir günlük gibi kullanırsınız.

Blog nasıl açılır?

İster 15 yaşında olun ister 65, dediğim gibi blog açmak hiç bir teknik bilgi birikimi gerektirmez. Blog açmak oldukça kolaydır. Nasıl blog açılır başlıklı yazı serisini takip ederek sorunsuz bir şekilde blogunuzu hayata geçirebilirsiniz.

Blog-Nasil-Hazirlanir

Blog açmak ücretli mi?

İster ücretli isterseniz de ücretsiz bir şekilde blog açabilirsiniz. Ancak ücretsiz blog platformlarının her zaman kısıtlaması olacaktır.

Ve ücretsiz platformlar ile profesyonel anlamda bir blog sitesi kurmak nerede ise imkansızdır. Ücretsiz bir şekilde blog açarak başarılı olmak, blogdan para kazanmak ücretli platformlara göre çok daha zordur.

Ücretli platformları da ücretli yapan platformun kendisi değil, blog sitenizin dosyalarını barındırmak için 7/24 açık kalmasını sağlayan barındırma hizmeti ve alan adı ücretleridir. Bu ücretlerde başlangıç seviyesi için yıllık maximum 150-200 TL arasında değişir.

Blog-Nasil-Acilir

Neden blog açmalıyım?

Eğer ruhunuzda üretim yapma, insanlara yardımcı olma, deneyimlerini başkası ile paylaşarak fayda sağlama gibi arzular varsa,

Popüler olma, birçok kişi tarafından tanınma hatta ünlü olmaya kadar gidebilecek bir yolda ilerleme arzunuz varsa,

Ya da internet dünyasından para kazanma gibi arzularınız varsa, kesinlikle bir dakika durmayın ve bir blog açın derim.

Blog yazarak para kazanabilir miyim ?

Kesinlikle! Blogundan ayda binlerce lira hatta onbinlerce lira kazanan insanlar var bu ülkede. Blog yazarak para kazanma diye Google’da araştırma yaptığınızda, siz de bahsettiğim rakamların ne kadar gerçek olduğunu ve nasıl kazanıldığını çok daha iyi göreceksiniz.

Yazan: Burak Oran /wpmavi.com

11 YORUMLAR

  1. Blog açmak isteyenler için çok bilgi yüklü bir içerik olmuş. Bir dönem blog furyası olmuştu ve sosyal medyadan her arkadaşım blogunu ziyaret etmemi yazıyordu. Herkes birbirinin bloguna giriyordu. Ama herkesin kendini geliştirmesi için gerekli diye düşünüyorum.

  2. Yazı gerçekten güzel olmuş ancak eklemek istediğim şey insanlar hiç bir şey düşünmeden hemen blog açmak istiyorlar bence burada ilk önce kişi becerikli olduğu konu üzerinde odaklanmalı ve o konular üzerine blogunu açmalıdır. Sadece para kazanacağım mantığı ile blog açılmamalı…

  3. Zevk için günlük tadında bir blog açarak başlayabilirsiniz. Zamanda zaten sizde daha profesyonel bir bloga kaymak isteyeceksinizdir. Çünkü o zevki bir kere aldığınız zaman daha da iyisi olsun istiyor insan.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz