WordPress, açık kaynaklı kodlu ve ücretsiz olarak dağıtılan dünyanın en çok kullanılan blog altyapısı sistemlerinden biri. Kısa süre içerisinde WordPress altyapısı ile web sitenizi yapabilir ve yazılarınızı yayınlamaya başlayabilirsiniz. Açık kaynak kodlu olması nedeniyle çok sayıda geliştirici tarafından desteklenip, her geçen gün daha da kolay kullanılabilir, daha gelişmiş özelliklere sahip olmakta olan sağlam bir bloglama sistemi.

İçerik yönetim sistemi sağlayan WordPress, Matt Mullenweg tarafından 2011’li yıllarda yaratılmış ve zaman içerisinde kullanıcılarının yoğun ilgisiyle kendine özgü bir ekosistem haline gelmiş. Bugün pek çok büyük firmalar da dahil, pek çok internet sitesi alt yapı olarak Wordpres’i kullanıyor.

wordpress nedir

Şu an bu yazıları okuduğunuz gezgindunyasi.com‘da da kullanılan WordPress, esnek ve eklentilerle geliştirlebilir yapısı ile farklı içeriğe sahip internet sitelerinin tasarlanmasını mümkün kılıyor.

Kurulum kolaylığı, kolay bir arayüzü, kod bilgisine sahip olmadan geliştirilebilme seçenekleri ile sadece fazla teknik bir bilgiye sahip olmadan internet dünyasına blogger olarak geçmenizi kolayca sağlıyor

WordPress Nedir

Basitçe anlatırsak WordPress, kurulum sonrası, sitede temel olarak Sayfalar (Hakkımda, Arşiv, İletişim vb.) ve yazılar (bloga ekleyeceğiniz içerik) adlı iki bölüm üzerinden şablonlar kullanarak, yazı ve fotoğraflarınızı kolaylıkla ekleyerek blogunuzu yaratabileceğiniz bir içerik yönetim sistemi.

Göz zevkinize hitap eden bir tema seçerek de web sayfanızın görüntüsünü değiştirmek mümkün. Yine web sitenizde ihtiyaçlarınıza cevap verecek eklentiler ekleyerek mucizeler yaratmak mümkün.

Neden WordPress?

WordPress, kişisel blog platformları arasında en güçlü sistemlerden birisi. Kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verebilecek birçok çekici özelliği üzerinde barındırıyor. İster kişisel bir blog veya bir gezi sitesi, ister işinize ait profesyonel bir web sitesi yapmayı planlayın, WordPress ihtiyacınıza cevap verebilir. Şöyle bir göz atacak olursak WordPress’in özelliklerinden bazıları şunlar:

Çok Tercih Edilmesi; çok sayıda kullanıcısı olduğundan program geliştiriciler tarafından da WordPress önemseniyor. Program geliştiriciler biri birinden ilginç ve faydalı kodlar geliştirerek ücretsiz olarak kullanıma sunuyorlar.

Kurulum Kolaylığ; sadece birkaç dakika içerisinde bir bloga sahip olmanız mümkün, evet birkaç dakika. Öğrenmesi oldukça kolay. Bu konuda çok sayıda Youtube videosu ve blog yazısı var. Korkmayın, araştırın.

Kolay Geliştirilebilmesi;  kod geliştiriciler kullanımı oldukça yaygın olan WordPress için biribirinden ilginç ve faydalı eklentiler geliştiriyorlar. WordPress sitesinden ihtiyacınıza hitap eden ve ücretsiz indirebileceğiniz eklentilerle profesyonel görünümlü bir web site hazırlamanız mümkün.

Tema Seçenekleri; bir web sitesi için en önemli şey içerik olsa da onu okuyucunun gözüne çekici gösterecek olan şey web sitenizin görünüşü. WordPress gerek ücretsiz, gerekse de ücretli bulabileceğiniz binlerce tema seçeneğine sahip. Sıradan görünümlü bir bloga, profesyonel hazırlanmış bir tema ekleyerek profesyonel bir görünüme kavuşturmak kolaylıkla mümkün.

Güncellenmesi ve Geliştirilmesi; her yeni güncelleme ile heyecan verici özellikler ve yetenekler WordPress’e dahil oluyor. Böylelikle hem güvenlik artıyor, hem de daha sağlam ve stabil çalışması sağlanıyor. Serpilip güzelleşiyor.

Yönetim Kolaylığı; WordPress sisteminin admin yapısının kullanım kolaylığı onun bu kadar sık kullanılmasının diğer sebebi. Sade hazırlanmış yan menü paneliyle, yönetim seçeneklerine kolaylıkla ulaşılıyor. Eklenti yüklemek, sayfalar, kategoriler, etiketler arasında dolaşmak ve onları editlemek kolay.

Esnek Yapısı; başlangıç olarak sadece kişisel düşüncelerinizi paylaştığınız blogunuz gün gelince binlerce okuyucu tarafından takip edilebilir. Blogunuzu büyütmek ve talebe göre değiştirmek istediğinizde önünüzde hiçbir engel yokt. Bugün yüzbinlerce ziyaretçisi olan portaller ve e-ticaret siteleri arasında WordPress altyapısını kullanan çok sayıda web sitesi bulunuyor.

Dünya sıralamasındak en popüler ilk 1 milyon web sitesinin {d160bbe1ecd2802a682c0846350b19fa2c0f07f68fee49e64291abe8f6a665ff}5′i WordPress kullanıyor. ABD!de alınan her 100 alan adından 22′si alt yapı olarak WordPress kullanıyor.

İlk defa 2011’de WordPress ile tanışmıştım. Kendi seyahat notlarımı laptopumda günlük olarak tutuyor fakat yayınlamıyordum. Sonunda WordPress ile tanışıp blog dünyasına adım attım. 1 yılın sonunda artık kodlarla uğraşabiliyor, eklentilerin içeriğinde değişikler yapabiliyor hala gelmiştim. Bir yıl içerisinde neler yapabildiğimi görmek istiyorsanız, seyahat yazılarımı yayınladığım YoldaOlmak.com adlı web siteme göz atabilirsiniz. WordPress hakkında bilgileri internetten okuyarak öğrendim.

Biraz zaman ayrılırsa kolaylıkla blog sayfası açmanın mümkün olduğu görülebilir. Nasıl herkesin bir mail adresi, cep telefonu varsa, ileride eminim herkesin aynı zamanda bir blog sayfası da olur.

13 YORUMLAR

  1. Siteye Worpress ile ilgili daha cok yazi eklerseniz blog acmak isteyen daha cok gezgin faydalanir. Ben bazi basit seyleri bile arayip ogrenmeye calisirken cok zorlanmistim. Oysa basit.

    • Şu an yürüttüğüm bir çok proje nedeniyle blog açmak ve yönetmek konusundaki deneyimlerimi paylaşamadım. Blog dünyasına ilk adım attığımda bir çok şeyi araştırıp öğrenmem çok zaman almıştı. Hepsini derli toplu bir şekilde burada arkadaşlarla paylaşmak istiyorum. Herkesin nasıl bir mail adresi, telefon numarası var ise sanırım gelecekte herkesin bir de web sitesi olacak Bu konuda ben de mümkün olduğu kadar blog dünyasına adım atmaya çalışan arkadaşlara buradan yardımcı olmaya çalışacağım.

  2. WordPress olmazsa olmaz. Her webmaster ya da “blog” sahibi olmak isteyenlerin, hayatının bir döneminde wordpress ile karşılaşması ve onu kullanması kaçınılmazdır. Zira o kadar fazla özgürlük ve yapılabilirlik sunuyor ki… Blogger ya da diğer hazır tabanlar hızına yetişemiyor. Her sistemin kendine has avantajı elbetteki var Ancak işin ileri boyutlarını düşünüyorsanız, wordpressten şaşmamak gerekir.

  3. Daha önce blogspot kullanan biri olarak diyebilirim ki, WordPress’ten şaşmayın. Modern, güncel ve sürekli geliştiriliyor. Kullanımı kolay.

  4. WordPress candır, ben kurumsal işler için ASP kullansam da herkese tavsiyem WordPress’tir. Kullanımı kolay, eklenti seçeneği çok, ücretsiz temaları harika, geliştirmeye ve büyümeye müsait… Deneyin.

  5. Ben blogcu ile blog dunyasina adim atmistim. Sonra blogspota gectim, en sonunda WordPress’tr karar kildim. Site tasima kolay degil, hele sitede cok rasim varsa isler karisabiliyor. Blog kuranlar bence basta iyi dusunup karar vermeli. WordPress bence en guzel blog altyapisi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz