Daha iyi bir hayat için yıllarca emeklilik hayali kuranlar, müjde! Çanlar bu kez sizin için çalıyor. Artık emeklisiniz ve sizi bağlayan en önemli bahaneden, kilometrelerce uzağa gidebilirsiniz. Yola koyulup, dünyada yaşamak istediğiniz doğru yeri bulma vakti. Sıcak yerleri sevenler için güney, soğuğun dinamik hayatını tercih edenler içinse kuzey ülkeleri oldukça cazip seçenekler saklıyor. Yeni kültürler ve arkadaşlar tanımak için yola çıkın!

Emekliliğin Tadını Çıkarabileceğiniz En İyi 5 Yer

1. Belize

Belize Yaşam

Yaban hayatı ve doğal güzelliklerinin yanı sıra İngiliz ve İspanyol etkisi taşıyan zengin kültürüyle de öne çıkan Belize, 2 bin dolar geliri olan emekliler için Kalifiye Emeklilik Programı ve tüm vergilerden muaf olma gibi haklar sunan bir Akdeniz ülkesi.

Eğer İngilizce biliyor ve lüks içerisinde yaşama hayali kurmuyorsanız, Belize tam size göre bir adres. Yola çıkmadan önce tifo ve Hepatit A gibi hastalıklara karşı aşı yaptırmayı da ihmal etmeyin.

2. Kanada

Kanada yaşam

Gelişmiş yaşam koşulları ve farklı kültürleri buluşturan yapısıyla bilinen Kanada, hem emekliler hem de çalışan kesim için oldukça cazip bir ülke. Oturma izni ve vize aşamalarında bazı kuralları bulunan bu ülkeye gitmek isteyenlerin, banka hesaplarının kabarık, eğitim durumlarının ise iyi bir seviyede olması bekleniyor.

Soğuk havalarla arası iyi olmayanlar da, Kanada’nın ABD sınırına yakın şehirlerinde daha ılıman bir iklimle karşılaşabilir. Uçak bileti fiyatları için biletbayi.com sitesine şimdiden göz atmaya başlayın.

3. İrlanda

Avrupada Yaşam

Avrupa ülkelerine kıyasla daha ekonomik bir yaşam sürme şansı bulacağınız İrlanda, doğal güzellikleri ve modern yaşam biçimiyle kendine hayran bırakıyor. Ancak İrlanda, vize ve vatandaşlık konusunda bir hayli seçici. Bankada hatırı sayılır bir paranız yoksa ya da aile büyüklerinizden biri İrlanda’dan göç etmediyse uzun süreli vize alırken biraz zorluk yaşayabilirsiniz.

4. Tayland

Tayland yaşam

Ucuz yaşam koşulları ve harika doğasıyla, görenleri etkisi altına alan Tayland, yaşarken keyif alacağınız büyüleyici bir Güney Asya ülkesi. Aylık ortalama 1500 dolar ile yaşamınızı devam ettirebileceğiniz bu ülkenin en popüler şehri ise Chiang Mai. Kendine has kültürüyle Kuzey Tayland’ın en büyük şehri olan Chiang Mai’de, kendinizi evinizde gibi hissedebilirsiniz.

5. Kosta Rika

Costa Rica

Yaşam koşulları bakımından Karayip adalarının en iyi ülkelerinden biri olan Kosta Rika, emekliler için rüya gibi bir dünya saklıyor. Doğanın nefis güzelliğini keşfetmek isteyen emekliler için bir emeklilik programı da bulunan Kosta Rika, Avrupa ülkelerine göre daha ucuz bir yaşam fırsatı sunuyor. Yine de burasının Karayip’in en pahalı ülkelerinden olduğunu unutmamak gerek.

3 YORUMLAR

  1. Emeklilik çook uzak bir ihtimal olduğundan, en iyisi hemen bi yere yerleşmek. Zaten sakin sessiz yaşamı sevdiğimden bana buradaki her yer uyar gibi. Fakat gönlüm İrlanda’dan yana pek tabii (:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz