Afrika Kıtasında vizesiz gidebileceğiniz ülkeler evrak toplama derdi olmadan işlerinizi planlayıp gidebileceğiniz eşsiz güzellikte pek çok destinasyon içeriyor. Dilerseniz safariye, dilerseniz penguenleri fotoğraflamaya, dilerseniz de rengarenk kültürleri tanımaya gidin, dünyanın bu bakir bölgesi, uçsuz bucaksız ovaları, turkuaz rengi denizleri, dünyanın en vahşi doğal hayatına tanıklık edeceğiniz doğal parkları ile kesinlikle keşfedilmeyi bekliyor.

Afrika Kıtasında Vizesiz Gidebileceğiniz Ülkeler

Eski dünya karalarından birisi olan Afrika, 30 milyon 218 bin km² yüz ölçümü ile kıtalar arasında Asya ve Amerika’nın ardından üçüncü sırada geliyor. Afrika kuzeyden Akdeniz ile sınırlanırken kuzeydoğuda Süveyş kanalı ile Asya’dan ayrılıyor. Kıta doğuda Kızıldeniz ve Hint Okyanusu ile komşu. Kıtanın güneyi yine Hint Okyanusu, batısı Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Kıta kuzeybatıda Avrupa’dan 14 km genişliğindeki Cebelitarık Boğazı ile ayrılıyor.

1. Fas

Vizesiz-Afrika-Ulkeleri-Fas

Fas, köklü tarihi ve kültürel zenginliklere sahip Afrika’nın 5., Mağrip bölgesinin ise 2. büyük ekonomisi olan bir ülke. Bozulmamış sahilleri ve egzotik kültürü ile yıl boyu pek çok turist ağırlayan Fas’ın, en turistik şehirleri Kazablanka, Marakeş, Fes ve başkent Rabat.

Büyük bölümü çöllerden oluşan ve ünlü Sahra Çölünün de bir kısmını barındıran ülke, Afrika ile Avrupa’yı birbirine bağlayan Cebelitarık Boğazı’nın da hâkimi konumunda. Fas’ta görülecek yerlerin başında Marakeş tabakhanesi, Bahia Sarayı, 800 yıllık Kurubiye Camisi, Fez Eski şehirde bulunan Kasbah Ait. Fas, Türkiye vatandaşlarına 90 güne kadar vizesiz seyahat imkânı sunuyor.

2. Güney Afrika Cumhuriyeti

Vizesiz-Afrika-Ulkeleri-Guney-Afrika

Afrika’nın en güney ucunda yer alan Güney Afrika Cumhuriyeti’nde ziyaretçilerin en fazla ilgisini çeken şehirlerin başında muhteşem plajları, göz alıcı caddeleri ve son derece canlı gece hayatı ile başkent Cape Town geliyor. Ayrıca Afrika’nın en kalabalık 3 şehrinden biri olan Johannesburg da ülkede görülmeye değer şehirlerin başında yer alıyor.

Seyahat etmek için, doğal hayatı gözlemlemek istiyorsanız, hayvanların göç ettiği, doğa yürüyüşlerinin düzenlendiği kış aylarını, festival ve eğlence hayatını merak ediyorsanız da yaz aylarını tercih edebilirsiniz. Güney Afrika Cumhuriyeti Türkiye vatandaşlarına sınırda alınacak vize ile 30 güne kadar vizesiz seyahat imkânı sunuyor.

3. Kenya

Vizesiz-Afrika-Ulkeleri-Kenya

Afrika kıtasının doğusunda ve ekvator çizgisinin üzerinde bulunan Kenya, dünya üzerinde safari denince ilk akla gelen ülke. Uçsuz bucaksız bozkırları, birbirinden ilginç ve güzel hayvan türleri ile özellikle Büyük Göç döneminde mutlaka görülmesi gereken bir ülke. Hint Okyanusu kıyısında uzun bir sahil şeridine sahip olan Kenya, dünyanın en fazla hayvan çeşitliliğine sahip ülkelerinden.

Planlı ve modern şehir başkent Nairobi, doğa ile iç içe kendisine hayran bırakan kumsalları ile Mombasa’nın yanı sıra, bilinen ilk insan fosilleri de Kenya’da bulunduğundan bu bölge tüm insanlığın anavatanı olarak da biliniyor. Tüm dünyadan ziyaretçiler Kenya’nın eşsiz ormanları ve çöllerinde yaşayan leopar, fil, gergedan, aslan ve bufalodan oluşan ‘Büyük Beşli’yi doğal yaşam alanlarında görmek için ülkeye akın ediyor.

Kenya’yı ziyaret etmek isteyenlerin, http://evisa.go.ke/ adresi üzerinden başvuru yaparak en az 6 ay geçerli pasaporta sahip olmaları gerekiyor.

4. Botsvana

Vizesiz-Afrika-Ulkeleri-Botsvana

Güney Afrika’da yer alan ve denizle ya da okyanusla bağlantısı bulunmayan Botsvana’nın güney kesimini Kalahari Çölü oluşturuyor. Afrika Kıtası’nda demokrasinin en geliştiği ülke olarak bilinen Botsvana, çok çeşitli yabani hayvanı türlerini barındıran, yaban hayatının bir parçasını oluşturuyor.

Son derece uygun bir flora ve fauna çeşitliliğine sahip ülkede, Okavango Deltası ve Chobe Milli Parkı mutlaka görülmesi gerekiyor. Ülkenin festival dönemi olan nisan ayında Botsvana’da bulunursanız, müzik, dans ve sanatsal aktivitelerin düzenlendiği renkli organizasyonlara katılabilirsiniz. Botsvana, Türkiye vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasında.

5. Seyşeller

Vizesiz-Afrika-Ulkeleri-Seyseller

Hint Okyanusu’nda yer alan bir adalar ülkesi olan Seyşeller, muhteşem kumsalları ve göz alıcı doğal güzellikleri ile Afrika’nın doğu kıyıları boyunca uzanıyor. Ekvator çizgisine çok yakın bir konumda bulunan Seyşeller’de iklim çeşitliliği sayesinde köpekbalıkları, deniz kaplumbağaları ve çeşitli kuş türleri de adalarda yaşamını sürdürüyor.

Dünyanın en popüler balayı rotalarından biri olan Seyşeller’de tüm gün denizin ve güneşin tadını doyasıya çıkarabilir hem bedeninizi hem de zihninizi dinlendirebilirsiniz. Seyşeller, Türkiye vatandaşlarına sınırda alınacak vize ile 90 güne kadar vizesiz seyahat imkânı sunuyor

6. Tunus

Vizesiz-Afrika-Ulkeleri-Tunus

Kuzey Afrika’da, Akdeniz’e kıyısı olan bir ülke olan Tunus’un güney kesimini Büyük Sahra Çölü kaplıyor. Akdeniz Körfezi’ne kurulu başkent Tunis (Tunus), La Goulette adı verilen Halq al Wadi olarak da bilinen liman ile Tunus Gölü’nü arkasına alan şehir tepelerin arasında yer alıyor.

Başkent Tunus, tarihi bir yer olan Medina, Fransız eserlerini görebileceğiniz Ville Nouvelle, Sidi Bou Said ve Kartaca gibi belli bölgelerde seyahatin keyfini çıkarabileceğiniz bir yer. Zaytuna Camii, merkezden 20 km uzakta olan ve bembeyaz evleri bulabileceğiniz Sidi Bou Said ve Fenikelilerden tarihi eserleri görebileceğiniz Kartaca gibi turistik açıdan önemli birçok yere ev sahipliği yapıyor. Tunus, Türkiye vatandaşlarına vize uygulamıyor.

7. Mauritius

Vizesiz-Afrika-Ulkeleri-Mauritus

Doğuda Hint Okyanusu’nun yer aldığı, Afrika kıtasına bağlı bir ada olan Mauritius, yarı tropikal iklime sahip bir güney yarımküre ülkesi. Başkenti Port Louis olan Mauritius, doğal güzellikleri, tropikal iklimi, büyüleyici plajları ve yapılabilecek birçok aktivitenin yanı sıra etnik ve kültürel çeşitliliği de turistler tarafından hayli ilgi görüyor.

Ülkenin önemli turistik ziyaret noktalarını ise, Yedi Renkli Toprak ve Chamarel Şelalesi oluşturuyor. Mauritius’a seyahat etmek isteyen Türkiye vatandaşları 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaf.

8. Svaziland

Vizesiz-Afrika-Ulkeleri-Svaziland

Afrika’nın güneyinde yer alan Svaziland, kıtanın en küçük ülkelerinden biri. Ülkede Svazilerin dışında Svaziland’da Zulu ve Sotho gibi farklı etnik gruplar da yaşıyor. Subtropikal iklimin etkisi altında bulunan Svaziland, son derece küçük yüzölçümüne karşın ziyaretçilerine baş döndürücü doğal güzellikler sunuyor.

Svaziland’da mutlaka gezmeniz gereken yer ise başkent Mbabane. İdari başkent Mbabane’de, ülkenin doğasını tanıyabileceğiniz ve vahşi hayvanlarla karşılaşabileceğiniz doğa parkları, bambaşka bir kültür ve yardımsever insanlar var. Svaziland’a gitmek için, Türkiye vatandaşlarının vize alması gerekmiyor.

9. Zambiya

Vizesiz-Afrika-Ulkeleri-Zambia

Afrika’nın güneyinde bulunan Zambiya’da mutlaka gezmeniz gereken yer başkent Lusaka. Bu şehirde, doğanın bütün muhteşem yansımalarını görebilirsiniz. Türkiye’den vizesiz olarak gidilebilen ülkelerden biri olan Zambiya’ya gitmişken dünyanın en görkemli şelalelerinden birini görmeden dönmeyin, zira ülkenin en önemli şelalesi olan Victoria, Livingstone kentinde bulunuyor.

Doğaseverler için tam bir cennet olan Lusaka’da mutlaka görmeniz gereken yerler Lower Zambezi National Park, Zambia National Museum, Zintu Toplum Müzesi, Cathedral of the Holy Cross Lusaka, Kalimba Reptile Park, Munda Wanga Environmental Park, Chilenji, Chaminuka Game Reserve ve Parays Game Ranch.

10. Libya

Vizesiz-Afrika-Ulkeleri-Libya

Akdeniz kıyısında, bir Kuzey Afrika ülkesi olan Libya’da El- Küfrah’a gidip çöl, Misrata’ya gidip deniz havası almanız mümkün. Ama kesinlikle gezmeniz gereken şehir, başkent Trablus. Trablus’ta gezilecek yerler, Yeşil Meydan, Trablus Jamahiriya Müzesi, İtalyan Katedrali, Eski Kent Medina, Cemahiriye Müzesi ve Assai El- Hamra Kalesi olsa da Libya’da bir vaha kasabası olarak faaliyet gösteren Ubari kenti sahip olduğu çölün güzelliği sayesinde turist akınına uğruyor.

Targa Vadisi’ne konumlanan Ubari şehri, Germa kalıntılarının ve Garran Köyü’nün yakınlarında bulunuyor. Türkiye vatandaşlarının Libya vizesi alması gerekmiyor.

11. Sudan

Vizesiz-Afrika-Ulkeleri-Sudan

Kızıldeniz kıyısında yer alan Sudan, resmi adı ile Sudan Cumhuriyeti olarak da anılan bir Doğu Afrika ülkesi. Yaşamın çok eskilere dayandığı Sudan toprakları, Afrika’da uygarlığın ilk başlangıç noktalarından biri olarak kabul ediliyor. Ülkenin merkezinde ise hem tarım hem de ekonomik faaliyetlerde önemli bir yere sahip olan Nil Vadisi yer alıyor.

Ülkenin başkenti Hartum dışında diğer önemli şehirler ise aynı zamanda başkente çok yakın bir mesafede yer alan Omdurman ve Sudan’ın en büyük liman şehri olarak bilinen Port Sudan. Hartum’da görmeniz gereken yerler ise, Sudan National Museum, Tuti Island, University of Khartoum, Nile Street, Al Kabir Mosque ve Etnographic Museum. Sudan Türkiye vatandaşlarına Hartum Uluslararası Havaalanı’nda bandrol tatbikiyle (105 ABD Doları) 30 güne kadar dolaşım imkânı sunuyor.

Angola, Libya Arap Halk Sosyalist Cumhuriyeti, Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti, Madagaskar Cumhuriyeti, Mısır, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Moritanya, Ekvator Ginesi, Nijerya, Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti – Habeşistan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Fas, Fildişi Sahili, Senegal, Güney Afrika Cumhuriyeti, Sudan, Tanzanya, Kamerun, Tunus, Kenya, Uganda, Kongo Cumhuriyeti ise kıtada bulunan ülkeler. Afrika Kıtasında vizesiz gidebileceğiniz ülkelerden dilediğinizi seçip keşif dolu bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz