Fas, egzotik lezzetlerle dolu, yılan oynatıcalarının sokak ortasında gösteri yaptığı ilginç ve etkileyici bir destinasyon. Kuzey Afrika’nın bu zıtlıklarla dolu ülkesinde, sıra dışı mutfağın eşsiz yemeklerini tadabilir, çölden okyanusa, sarp dağlardan nefis sahillere doğru keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Bir tarafında Atlas Dağları, bir tarafında Atlantik bulunan ve Akdeniz’in harika sahilleriyle çevrili bu ülke, gezilip görülmeyi bekleyen çok sayıda ünlü şehre ev sahipliği yapıyor. İşte Fas’ta gezilecek ünlü şehirler ve onların göz alıcı yerleri.

Fas’ta Gezilecek Ünlü Şehirler

1. Marakeş

Marakes-Fas

Ülkenin ilk başkenti olduğu için Fas İslam mimarisinin en görkemli örneklerini barındıran Marakeş’te, turistik açıdan en çok ilgi çeken mekânlar Medina (Eski Şehir) bölgesinde yer alıyor. Bu bölgede Jemaa el-Fnaa Meydanı, Bahia Sarayı, Sahabe Mezarları ve Marakeş Müzesi ve Kutubiye Camii’ni gezdikten sonra Halı Pazarı ve Baharat Pazarı gibi Marakeş’in dünyaca ünlü pazarlarında alışveriş yapabilirsiniz.

2. Kazablanka

casablanca

İspanyolca’da ‘Beyaz Ev’ anlamına gelen adını 20. yüzyıl öncesindeki mimarisinden alan Kazablanka’da, 2. Hasan Camii’ni, Muhammed V Meydanı yakınındaki Kazablanka Katedrali’ni ve taze deniz ürünleri ve balık pişiricileriyle ünlü Central Market’i görebilirsiniz.

3. Fes

Fes

Ülkeye adını veren Fes şehri, geçmişte Medine ile olan ticari ve kültürel etkileşimlerinden dolayı oldukça zengin bir kültüre sahip oldu. Günümüze kadar başarıyla korunmuş tarihi binaları sayesinde “Yaşayan Orta Çağ İslam Kenti” olarak anılan şehirde, alışveriş yapabileceğiniz otantik pazarları, tarihi anıtları ve Fes el Bali’yi görmelisiniz. Bu bölgede, Fas’ın Orta Çağ’dan kalma tabakhaneleri faaliyet

4. Agadir

Agadir

Büyük bir liman şehri olmasının etkisiyle Fas’ın diğer şehirlerinin aksine modern bir yapıya sahip olan Agadir, yılda ortalama 300 gün süren güneşli havası, uzun kumsalları ve şık marinası nedeniyle tatilcilerin gözdesi. Agadir’in Arap Mahallesi Kasbah, 1960 yılında yaşanan depremde eski yapılarının çoğunu kaybetse de şehrin tarihi ve yerel halkın yaşamı hakkında bilgi edinebileceğiniz en uygun yer.

5. Rabat

Rabat

Bağımsızlığın ardından başkent ilan edilen Rabat, çeşitli medeniyetlerden miras kalan anıtları, kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan tarihi binaları ve koloni mimarisi ile oluşmuş yapısıyla Fas’ın önemli turistik bölgelerinden biri. Arkeoloji Müzesi, St. Paul Mağarası ve Bilim ve Doğa Müzesi de bu şehrin görülmeye değer yerlerinden.

6. Chefchaouen

Chefchaouen

Yahudiler’in inşa ettikleri mavi badanalı binaları ve sokaklarıyla ünlenen Chefchaouen (Şafşavan), gece hayatı açısından sönük olmasına rağmen Fas’ın en popüler tatil bölgelerinden. Mimari yönden eşine az rastlanan bir özgünlüğe sahip olan şehirde, gezginlerin görmek için öncelik verdikleri Medina Bölgesi, kent yaşamını gözlemlemek ve fotoğraf çekmek için ideal.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz