Sarsala Koyu, daha ilk bakışta içinize işleyen, enfes doğa ve deniz manzarasıyla Muğla’nın el değmemiş güzelliğini gözler önüne seriyor. Dalaman ilçesinin Kapukargın köyü yakınlarında bulunan ve toplu taşıma araçlarıyla ulaşımın olmadığı Türkiye‘nin bu nefis koyunda, sizi büyüleyici bir doğa ve caretta carettaların yüzdüğü berrak sular bekliyor.

Dalaman’a yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki Sarsala Koyu, tekne turlarının yanı sıra özel yatların da en çok ziyaret ettiği koylardan. Koyla aynı ismi taşıyan Sarsala Plajı ise günübirlik tatilcileri ve bölgeyi keşfetmeyi seven yabancı turistleri cezbediyor.

Sarsala-Koyu

Sarsala Koyu

Plaj içinde belediye tarafından işletilen tuvalet, duş, otopark ve küçük bir büfe de bulunuyor. Plaja giriş için kişi başı yaklaşık 5 TL ödeniyor. (Ücret her sene güncelleniyor) Bu ücret otopark, duş ve tuvalet hizmetini kapsıyor ama şezlong ve şemsiye kullanmak isteyenlerden ekstra ücret talep ediliyor.

Dileyenler, şezlong kiralamak yerine havlu ya da sandalye gibi eşyalarını da kullanabilir. Bu plaja daha çok bölgedeki yerli turistler geldiği için özellikle hafta sonları oldukça kalabalık olabiliyor ve etrafınızda simitle yüzmeye çalışan şalvarlı teyzeler görebiliyorsunuz.

Sarsala Koyu’nda caretta carettalarla yüzün

Sıcak ve huzurlu atmosferiyle tüm yılın yorgunluğunu unutmanızı sağlayan Sarsala, caretta carettaların yüzdüğü ılık sularıyla bahar aylarından itibaren denize girebileceğiniz bir tatil noktası.

Havanın çok rüzgârlı olduğu günlerde insanı yormayan dalgalar çıkmasına rağmen genelde çarşaf gibi durgun sulara sahip olan Sarsala’da, denizin aniden derinleşmiyor olması da çocuklu aileler için oldukça cezbedici olabilir.

Sarsala’ya toplu ulaşım yok

Virajlı yollardan geçerek ulaşılan bu koya gitmek isteyenlerin kendi aracı yok ise araç kiralaması ya da taksiye binmesi zorunlu çünkü buraya toplu ulaşım hizmeti verilmiyor. Özel tekneleriyle koya yanaşanlar ve Sarsala’ya gelmek için taksi kullananlar, şehir merkezine nasıl gideceğim endişesi yaşamasın.

Her ne kadar toplu ulaşım olmasa da plajın hemen bitiminde bir taksi durağı mevcut ve taksi ücretleri tabelada belirtilen belli bir tarife üzerinden hesaplanıyor. Dalaman Havalimanı ve şehir merkezinden koya ulaşım, yaklaşık 15-25 dakika sürüyor.

Sarsala’ya giderken, yol üzerinde karşılaşacağınız Koca Göl manzarasını izlemeyi ve koyu Kapukargın köyüne bağlayan yolun ortasında yükselen 7-8 metrelik dev ağacı fotoğraflamayı da unutmayın.

Ayrıca taksi durağının arka bölümünde, çam ve iğne ağaçları ile çevrili ormanlık arazide yer alan tarihi gümrük binası da koy çevresini keşfetmek isteyenlerin görmesi gereken yerlerden.

Binanın yapılış öyküsü de bir hayli ilginç. Dalaman’a köşk, Mısır’a da bir tren garı inşa etmek isteyen Mısır Hidivi Abbas Hilmi Paşa’nın bu fikri yanlış anlaşıldığı için işler tam tersi şekilde işledi.

Böylece köşk Mısır’a, tren garı da Dalaman’a inşa edildi. Garın yapımında kullanılacak malzemeler de Sarsala’da bulunan ve günümüzde virane hale gelen bu gümrük binasında muhafaza edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz