Prag, 30 yıl önce Avrupa’yı seyahat edenler için gizemli bir şehirdi, ancak artık yılda 4 milyon ziyaretçi ile kıtanın en popüler yerlerinden biri haline geldi. Yeni adıyla Çekya‘nın başkenti Prag, her şeyi bulabileceğiniz harika bir şehir merkezine, yüzyıllara dayanan muhteşem bir tarihe, Romanesk, Gotik, Barok, Rönesans ve Art Nouveau mimarisinin en güzel örneklerine sahip.

Şehirde 1989 yılında göstericiler “kadife devrimi” adını verdikleri barışçıl protestolar düzenlediler ve komünist rejime son verdiler. Tek partili dönemin ürkütücü gölgesinden kurtulan şehir Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri oldu. Her tarafından kültür fışkıran ve insanları mutlu olan çok keyifli bir şehir Prag.

Prag Gezilecek Yerler

10. Pudra Kulesi (Powder Tower)

Prag-Gezilecek-Yerler-Powder-Tower

Pudra Kulesi 1475’de Kral II. Vladislav tarafından yaptırıldı. Eskiden saray olan yer şimdi Belediye binası ve kapalı bir köprü ile kuleye bağlı olarak bulunuyor. Kulenin içinde spiral şeklinde 186 basamak merdiven bulunuyor ve tepesinden insanlar tarihi şehir merkezinin muhteşem bir görüntüsünü izleyebiliyorlar.

9. Dancing House (Dans Eden Ev)

Prag-Gezilecek-Yerler-Dancing-House

Prag yüzyıllara dayanan mimarisi ile biliniyor ve 20. Yüzyılın sonlarında inşa edilen yapı çözücülük örneği olan Dans Eden Ev ile bunda ne kadar başarılı olduğunu kanıtladı. Çek mimar Valdo Milunic ve Kanadalı Frank Gehry imzası taşıyan bu efsanevi bina hem dinamik hem statik elementleri bir arada bulunduruyor.

Kadın bir dansçının erkek partnerinin kolları arasında gidip gelmesini tasvir eden yapı mimarlık dünyasının Fred Astaire ve Ginger Rodgersı olarak da biliniyor. Vltava Nehri ile Resslova Caddesinin kıyısında bulunan Dans Eden Ev şu anda özel bir şirketin ofisi ancak 7. Kattaki restoran, Celeste, herkese açık.

8. Eski Yeni Sinagog

Prag-Gezilecek-Yerler-Sinagog

Prag’ın eski Yahudi Meydanı olan Josefov’da bulunan sinagog Avrupa’nın aktif haldeki en eski sinagogu. Rivayete göre Kudüs’ten melekler tarafından Prag’a getirilen taşlar ile sinagogun duvarları örülmüş. Prag’ın ilk gotik binası olan Eski Yeni Sinagog 1270’de tamamlandı ve 1942-45 yılları arasındaki Nazi istilası hariç günümüze kadar hizmet vermeye devam etti.

Eski Yeni Sinagog ayrıca Prag’ın taş canavarının da evi, daha doğrusu rivayet bunu söylüyor. 16. Yüzyıl da haham Jehud Löwa kilden bir canavar yarattı ve nefesiyle can verdi. Canavar çılgına dönüp saldırganlaştığında ise haham on tekrar taşa dönüştürdü. Efsaneye göre Yahudiler tekrar çok zor zamanlar geçirmeye başlarsa canavar yeniden uyanabilirmiş.

7. Tyn Kilisesi

Prag-Gezilecek-Yerler-Tyn-Kilisesi

Tarihi şehir merkezinde yer alan Tyn Kilisesi Prag’ın en bilinen turistik noktalarından biri. 80 metreye ulaşan yüksekliğiyle şehrin hemen her yerinden görünüyor. Prag’da ki aynı diğer kiliseler gibi aslı 11. Yüzyıla dayanan bir Romanesk kilisesiydi. Burası aslında Tyn Avlusunda ticaret yapmaya gelen tüccarlar için yapılmış bir kiliseydi.

Günümüzdeki kilise ise 14. Yüzyılda inşa edildi ve hatta çatı ve kuleleri daha da sonradan eklendi. İçerisinde Gotik, Barok ve Rönesans dönemlerine ait birçok eser bulunuyor. Tyn kilisesinin mimarları ise Prag’da ki birçok gotik binaların yaratıcıları Petr Parler ve Arras’lı Matthias.

6. Mala Strana

Prag-Gezilecek-Yerler-MAla-Strana

Charles köprüsünün diğer tarafı Mala Strana’ya uzanıyor. Barok mimarisi Mala Strana’nın altın kuralı ve bir kraliyet kasabası olarak bulunduğu 1257 yılına dayanan bir geçmişe sahip. Barok St. Nicholas Kilisesi ve devasa Wallenstein Sarayı tüm bölgeyi etkisi altına alıyor.

Bu bölgede saraylar, kiliseler, meydanlar, parklar, bahçeler ve daha birçok etkinlikler bulunuyor. Barlar, dükkânlar, restoranlar ve uluslararası elçiliklerin hepsi muhteşem ve devasa barok binalarının içerisinde yer alıyor. Mala Strana’nın üzerinde ise Prag Kalesi yer alıyor.

Nerudova caddesinin harika manzarasında yürüyerek gidilebiliyor. Bu cadde üzerindeki evlerde Beyaz Kuğu, Altın At ve Kızıl Kartal gibi amblemler yer alıyor. Biraz dinlenmek isterseniz Vojan Parkı ya da Petrin tepesi dinlenmek için çok güzel yerler.

5. Wenceslas Meydanı

Prag-Gezilecek-Yerler-Wenceslas

Prag’ın iki ana meydanından biri olan Wenceslas alışveriş tutkunları için tam anlamıyla bir cennet. Bir zamanlar IV. Charles’ın 1348’de kurduğu Pazar günümüzde geleneksel bir yerden ziyade bir bulvar şeklinde.

Meydanda birçok bar, kulüp, restoran, otel, market ve bankalar yer aldığından dolayı eğlence, gece hayatı ve alışverişin çok yoğun şekilde yaşandığı bir bölge. Çeklerin 20. Yüzyıl tarihinin çok büyük bir kısmı Wenceslas meydanında yaşandı. Politik değişimler, toplantılar, gösteriler…

Ana meydan ve Charles köprüsü sadece beş dakikalık bir yürüme mesafesinde yer alıyor ve üç metro hattı da burada birleşiyor. Ayrıca belirtmekte fayda var, bu meydan aynı zamanda büyük Ulusal Müzeye ve Devlet Operasına da ev sahipliği yapıyor.

4. Prag Astronomik Saati

Prag-Gezilecek-Yerler-Adtronomik-Saat

Tarihi şehir merkezinin en görülmesi gereken yerlerinden biri de astronomik saati. Çok kompleks bir yapıya sahip olan saat Babil saatini, eski bohem saatini, Alman saatini ve gerçek saati göstermesinin yanı sıra gündoğumu ile gün batımını, ay ve güneşin konumlarını da gösteriyor.

1410’da bir saat ustası ve matematik profesörü tarafından yapılan saat 600 yıl boyunca tamir edilip bakımı yapıldı ve günümüzdeki dünyanın en eski üçüncü saati olarak varlığını sürdürüyor. Her saat başı üstteki iki pencerede görünen havarilerin figürleri ise 1865 yılında eklendi.

Her saat başı çanlar çalıyor ve havarilerin yürüyüşü başlıyor. Herkesin en azından bir kere görmesi gereken ve turistlerin de çok hoşuna giden bir olay. Daha eğlenceli bir gösteri için öğlen ya da gece yarısını bekleyin.

3. Prag Kalesi

Prag-Gezilecek-Yerler-Prag-Kalesi

Sadece tek parçalık bir savunma binası olmanın çok ötesinde bir yapı olan Prag Kalesi şehri tepeden görüyor. Kalenin içerisinde kraliyet sarayı, katedral ve üç kilisenin yanında bir bazilika, manastır, savunma kuleler, kraliyet ahırları, küçük ama muhteşem bahçeler yer alıyor.

Prag Kalesi, 9. Yüzyılda tamamen ahşap olarak yapılmaya başlandı ve 11. yüzyılda kraliyet sarayı eklendi. Ve 14. Yüzyılda St. Vitus Katedralinin yapımına başlanarak içerideki en değerli mücevher haline geldi. Gotik mimarisinin en muhteşem örneğine sahip olan katedralde krallar ve imparatorların mezarları bulunuyor.

2. Tarihi Şehir Merkezi

Prag-Gezilecek-Yerler-Old-Town

Wenceslas Meydanı ile Charles köprüsü arasında yer alan bölge yaz aylarında turist kaynıyor. Çeklerin uzun tarihi kendisini birçok farklı mimari tarzlarda gösteriyor: Romanesk, Barok, Rococo, Gotik ve Rönesans tarzları hemen her yerde kusursuz bir biçimde yansıtılıyor.

Tyn Katedralinden göğe uzanan Gotik kuleler St. Nicholas’ın Barok tarzıyla muhteşem bir tezatlık oluştururken eski Belediye Binası Gotik ve Rönesans’ın müthiş bir uyumunu sergiliyor.

1. Charles Köprüsü

Prag-Gezilecek-Yerler-Charles-Bridge

Merkez ile şehrin geri kalanını birleştiren köprü tam 600 yaşında ve Prag’ın en bilinen ikonu olarak göze çarpıyor. Kral IV. Charles 1342 yılında yıkılan Judith Köprüsünün yerine 1357 yılında Charles Köprüsünü yaptırdı. Yayaların geçebildiği kenar kısımlarında tam 30 adet barok heykelleri bulunuyor

Aynı şekilde satıcılar, müzisyenler, performans sanatçıları ve dilenciler de yine buralarda para kazanmaya çalışıyorlar. Çok canlı bir bölge olan köprüde insansız bir zaman bulmak neredeyse imkânsız ancak sabahın çok erken ve gecenin çok geç saatlerinde nispeten az insan görebilirsiniz.

Prag kalesi tepeden görünüyor ve özellikle gece aydınlatması yapıldığında herkesi büyüleyecek kadar güzel bir görünüme kavuşuyor. Köprünün her iki tarafında da tırmanıp köprünün çok daha güzel bir manzarasını görebileceğiniz yerler de bulunuyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz